Sürücüsüz otobüs görücüye çıktı!

Kanada’nın Vancouver şehrinde hızı en fazla 40 kilometreye ulaşabilen insansız otobüste radar sensörü, kamera ve GPS donanımları bulunuyor. Üzerindeki radarlar sayesinde yayalara ve nesnelere çarpmadan ilerleyen insansız otobüs yazılımlarla önceden belirlenen duraklarda durup belirlenen güzergahlar arasında ilerliyor. 

Sürücüsüz otobüs görücüye çıktı!

Ayrıca tekerlekli sandalye ve bebek arabalarının rahatlıkla çıkabilmesi için araçta bazı sistemler bulunuyor. Motorlu taşıtların olmadığı özel olarak tasarlanmış hat üzerinde ilerleyen insansız otobüs, maksimum 12 yolcuya hizmet verebiliyor.

Tam olarak araç ne zaman sahaya sürülecek bilmiyoruz ancak güzel bir adım olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Buna ek olarak Google’ın çatı şirketi Alphabet’in sürücüsüz araç kolu Waymo ve Uber gibi devlere rağmen Zoox ismindeki küçük bir girişim eyaletteki kamuya açık yollarda sürücüsüz araçlarla yolcu taşıma izni aldı. 

California Kamu İşletmeleri Komisyonu’nun kararı gereğince Zoox, araçta yedek şoför bulundurmak kaydıyla sürücüsüz araçlarla yolcu taşımacılığı yapabilecek. Öte yandan, Zoox’un aldığı izin gereğince yolculardan henüz bir ücret alması yasak. Hizmet ücretsiz gerçekleştirilecek.

Zoox, 2020 yılında pilot program başarıya ulaştıktan sonra ücretli hizmet aşamasına geçmeyi planlıyor. Öte yandan, Zoox’u Uber ve Waymo başta olmak üzere sürücüsüz araç testi izni olan 61 girişimin de izlemesi bekleniyor. Waymo halihazırda  otonom araçlarla yolcu taşımak için başvurmuş durumda. 

Uber e-bisiklet ve e-scooter üzerinde çalışıyor!Güncel

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz