Huawei P50 serisinde çip sıkıntısı olabilir

Huawei P50 serisi akıllı telefonların yakında tanıtılması bekleniyor. Bildiğiniz gibi firma şuanda ABD hükümeti tarafından ambargo altında. Şirketin bazı tedarik sorunları var. Bu sorunlar, tanıtılması beklenen Huawei P50 serisi telefonlar için çip sıkıntısı çıkarmış görünüyor.

Firmanın üreteceği yeni seride çok sayıda çip gerekli. Ancak ABD’li şirketlerden, ambargo kuralları gereği belirli sayıda tedarik yapabilen Huawei, bu sorun nedeniyle yeni seride farklı işlemciler kullanabilir.

 

Şirketin sınırlı sayıda Kirin 9000 tedariği olduğu için tüm P50 serisi telefonlara bu çip yetmeyebilir. Bunu bir şekilde çözmeyi düşünen firma bu konuda Qualcomm ile anlaşma yolları arayacak. Böylelikle kısıtlı tedarik sorununu yeni anlaşma ile çözmüş olacak. Eğer anlaşma sağlanırsa firmanın yeni serisinde iki farklı işlemci modeli olacak.

Huawei halen ticaret yasağı altında

Bu probleme biraz değinecek olursak, firmanın ticaret yasağı nedeniyle Kirin 9000 serisi çipleri sınırlı üretim altında. Bu şu demek firma yasalara göre üretim yapmak zorunda, yani belirlenen sayıyı geçmemesi gerekiyor.

Bunun için bazı P50 serilerinde Qualcomm çipleri olacak ama burada da ufak bir sıkıntı mevcut. Bu sıkıntı yine ticaret yasağı ile alakalı. Firmanın 5G kullanması yasak. Bundan dolayı Huawei, şayet Qualcomm çipi kullanırsa maalesef 5G’yi desteklemeyen çipleri tercih etmiş olacak. Böylece Huawei P50 modeli Qualcomm 888‘in 4G versiyonunu kullanabilecek. Bu modelin Ağustos ayı ortalarında tanıtılması bekleniyor.

Huawei P50 Pro ise Kirin 9000 serisi çip ile gelmesi bekleniyor. Ancak uzmanlar Kirin SoC arzının Aralık ayına kadar tükenmesini bu yüzden Pro modelinin de Qualcomm çipi kullanmasını bekliyorlar.

Ticaret yasağı ve Huawei P50 serisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Huawei P50 serisinin yeni özellikleri sızmaya devam ediyorGüncel Huawei 5G Qualcomm Huawei P50

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz