Nissan Yönetim Kurulu CEO’su Ghosn kovuldu!

Japon NHK yayın kuruluşu, Nissan yönetim kurulu üyelerinin bugün yaptıkları toplantıda Üst Yönetici Ghosn’un ve yönetici Greg Kelly’nin görevlerine son verilmesi yönünde oy kullandığını duyurdu.

Peki olaylar nasıl bu noktaya geldi? Renault-Nissan-Mitsubishi CEO’su Carlos Ghosn, maaşını eksik beyan ettiği gerekçesiyle Japonya’da göz altına alınmıştı. CEO’nun, aldığı ücreti birkaç milyon daha az gösterdiği iddia ediliyor. Ghosn’ın Japon polisi tarafından tutuklanabileceği ihtimaliyle, Renault-Nissan’ın hisseleri son üç yılın en düşük seviyeye geriledi.

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Ghosn’un artık Renault grubunu yönetecek konumda olmadığını söylemişti. Ghosn’un 2011’den itibaren 5 yıl boyunca maaşını toplam 5 milyar yen düşük göstererek Japonya yasalarını çiğnediği şüphesiyle tutuklandığı bildirilmişti.

Nissan Yönetim Kurulu CEO’su Ghosn kovuldu!

Brezilya doğumlu Fransız vatandaşı 64 yaşındaki Ghosn’un, Tokyo’da savcılar tarafından sorgulandığı yönünde haberler çıkmıştı. Nissan’dan yapılan açıklamada, iç soruşturmanın Ghosn’un maaşını yıllardır düşük gösterdiğini ortaya koyduğu ve görevine son verileceği ifade edilmişti.

Ghosn, 1999’da Renault ile sermaye ortaklığı çerçevesinde Japon otomobil şirketinin devrini yönetmek için operasyon direktörlüğü sıfatıyla Nissan’a gelmişti.

Carlos Ghosn’un görev süresi boyunca yaşadığı ilk olumsuz gelişme bu değil. Öyle ki, Ghosn’un başında olduğu Nissan’ın son 20 yılda üretilen araçlarının yetki verilmeyen kişilerce son kontrolünün yapıldığı ortaya çıkmış ve şirket bunun üzerine üretime ara vermek zorunda kalmıştı. Japonya’daki 1.2 milyon aracın geri çağırılması ile sonuçlanan ve milyonlarca dolarlık zarar yaratan skandal nedeniyle o dönem Ghosn yine bir soruşturma geçirmişti.

Renault-Nissan-Mitsubishi CEO’suna soruşturmaOtomobil

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Henüz Hiç Yorum Yapılmadı..

Yorum Yaz